Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

Διάλογος για τον διάλογο, όχι, να μη γίνεται. Και πάνω στην άποψή μου, όταν σχολιάζω ένα διήγημα δε χρειάζεται να γίνει διάλογος: εγώ την ξέρω, ο συγγραφέας δεν την ξέρει και θέλει να τη μάθει - γι' αυτό και εκθέτει το διήγημά του προς σχολιασμό. Για ποιο πράγμα να συζητήσουμε;

 

Γιατί, π.χ. ο electroscribe μου έκανε μια πολύ καλή και γόνιμη κριτική και μάλιστα είχε την ευγενή καλοσύνη να φορτώσει και ένα doc με παρατηρήσεις (και ο dagoncult το ίδιο, δεν τον έχω ξεχάσει, απλώς δεν έχω δει το δικό του ακόμα). Αυτές τις μέρες το κοιτάω και αλλάζω το κείμενο σε όσα σημεία συμφωνώ μαζί του ότι έκανα λάθος/παράλειψη.

 

Επίσης όμως, έθιξε κάποια ζητήματα, που από το διάλογο που είχαμε σε ΠΜ (όσο και από μερικές παρατηρήσεις του στο .doc), μου έδωσε να καταλάβω ότι δεν είχε καταλάβει κάποια σημεία του διηγήματος. Και καταλήγουμε σε αυτό που θέλω να πω: Αν είσαι φιλόλογος και επαγγελματίας κριτικός προφανώς και δε χωράει συζήτηση και διάλογος. Αν είσαι ένας ΕΦΦ fan και διαβάζεις ένα ΕΦΦ διήγημα, είναι πολύ πιθανό να χρειαστείς και διάλογο και επεξηγήσεις από το συγγραφέα. Ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις κριτικής σε πράγματα όπως : ροή, χαρακτήρες, κίνητρα, εξέλιξη της πλοκής που είναι πιο υποκειμενικά ή και πιο αντικειμενικά (γραφή, γλώσσα) τα οποία όμως δεν άπτονται της επιστήμης σου.

 

 

Πάντως δεν είδα κανέναν συγγραφέα (προς το παρόν) να διαμαρτύρεται και να απαντά σε μια επαινετική κριτική. Όλοι στις ενοχλητικές κριτικές θέλουμε να απαντήσουμε και να υπερασπιστούμε το έργο μας.

 

Δεν είδες;; Για κοίτα λίγο τι έχω απαντήσει στα θέτικα σχόλια στο "Το Σχολείο" μου. :)

 

 

Τέλος, δεν καταλαβαίνω γιατί σου χτυπάει το "αφιλοκερδώς". Αλήθεια δεν είναι; Αν με πληρώνεις για τον χρόνο μου, μπορείς να τον κάνεις ό,τι θέλεις. Εάν όμως σου τον χαρίζω -έστω κι αν σου φανεί άχρηστος- δεν πρέπει να μ'ευχαριστήσεις για την προσπάθειά μου; Αλλιώς, γιατί να το ξανακάνω;

 

Είσαι ψυχολόγος μήπως;; :)

(Μόνο αυτοί έχουν τέτοια κωλύματα με το χρόνο [άντε και μερικοί δικηγόροι], τις συζητήσεις και τα λεφτά από όσους επαγγελματίες έχω γνωρίσει κατά καιρούς.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

Επειδή ήδη διάβασα αρκετά απο τα διηγήματα που διαγωνίζονται και θέλω να κάνω στο μυαλό μου μια άτυπη κατάταξη (μεχρι να ανέβουν και τα υπόλοιπα), μήπως θα ήταν εύκολο ο διοργανωτής να μας πληροφορήσει (τους νεότερους) για τον τρόπο βαθμολόγησης;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης όμως, έθιξε κάποια ζητήματα, που από το διάλογο που είχαμε σε ΠΜ (όσο και από μερικές παρατηρήσεις του στο .doc), μου έδωσε να καταλάβω ότι δεν είχε καταλάβει κάποια σημεία του διηγήματος.

Αν, λοιπόν, δεν κατάλαβε κάποια σημεία του διηγήματός σου, αυτό που χρειάζεται ΔΕΝ είναι να του απαντήσεις! Αυτό που χρειάζεται είναι να διορθώσεις το διήγημά σου, ώστε να είναι πιο κατανοητό!

Άρα, πάλι αναιρείται η ανάγκη για "απάντηση" στα σχόλια.

 

Ο μόνος διάλογος που έχει νόημα είναι του στυλ "Πιστεύεις ότι αυτή η αλλαγή θα βοηθούσε ή θα χειροτέρευε το κείμενο". Αλλά αυτό δεν είναι απάντηση σε κριτική.

 

Ειδικά αν σκοπεύεις να κάνεις κριτικής σε πράγματα όπως : ροή, χαρακτήρες, κίνητρα, εξέλιξη της πλοκής που είναι πιο υποκειμενικά ή και πιο αντικειμενικά (γραφή, γλώσσα) τα οποία όμως δεν άπτονται της επιστήμης σου.

Για τα υποκειμενικά δε χρειάζεται συζήτηση. Είναι υποκειμενικές μου/σου/του απόψεις και τελείωσε.

Για τα αντικειμενικά πάλι δε χρειάζεται συζήτηση. Άνοιξε ένα βιβλίο και δες την ορθογραφία, το συντακτικό, τη γραμματική.

Άρα;

 

Είσαι ψυχολόγος μήπως;; :)

(Μόνο αυτοί έχουν τέτοια κωλύματα με το χρόνο [άντε και μερικοί δικηγόροι], τις συζητήσεις και τα λεφτά από όσους επαγγελματίες έχω γνωρίσει κατά καιρούς.)

Δε χρειάζεται να είσαι ωρολογοποιός για να ξέρεις ότι "ο χρόνος είναι χρήμα".

Και, ναι, έχω κώλυμα με τον χρόνο. Είναι το υλικό από το οποίο είναι φτιαγμένο η ζωή μου και δε θα ήθελα να το σπαταλάω σε πράξεις/ανθρώπους που αντί να το εκτιμούν θα μου την λένε κι από πάνω για τα σχόλια που τους χάρισα -αφιλοκερδώς.

Link to comment
Share on other sites

Την φάγαμε την τελευταία μέρα, αλλά υπενθυμίζω ότι ξεχάσατε το διήγημα του DinMacXanthi ξεκλείδωτο. Για να μην ξεχαστεί γενικώς από την κατάταξη.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις... μόλις τώρα έγραψα για να κλειδωθεί στο διήγημα, "Dinos minds think alike"

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα των comments στις ιστορίες κατά την διάρκεια της περιόδου ψηφοφορίας έχω να προτείνω τα εξής:

 

α) Αν υπάρχει comment moderation Option για τους admin να ενεργοποιηθεί για τα posts των κειμένων, έτσι ώστε τα σχόλια να καταγραφούνε άλλα να μην είναι ορατά μέχρι να τα κάνουν “allow” οι admin· όταν δηλαδή ολοκληρωθεί η ψηφοφορία.

 

β) Αν δεν γίνεται αυτό που λέω στο (α), τότε απλά ας γράφουμε σ’ ένα αρχείο word ή οπουδήποτε μπορούμε τις σκέψεις μας, και ας αποθηκεύσουμε το αρχείο προσωρινά στο PC μας, χωριστά για κάθε ιστορία. Όταν τελειώσει η ψηφοφορία, μπορούμε να τις δημοσιεύσομε στο site...

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε; Απλά μερικές σκέψεις λέω...

 

Όσο για την συμμετοχή μου;... Σκ@τα!! Έχει ξεπεράσει κατά πολύ τις 8.000 λέξεις και ακόμη δεν έχω τελειώσει. Ή γράφω υπερβολικά πολλά (κάποιος να φέρει το ψαλίδι!!), ή η ιστορία έχει πολύ ψωμί για να χωρέσει στο ταψί των 3.500 λέξεων (ή και τα δύο παραπάνω)... Θα κάτσω να το τελειώσω, να το σουλουπώσω και θα το δημοσιεύσω εκτός διαγωνισμού (εκ των πραγμάτων) για να που πείτε την γνώμη σας.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Σ’ όλους τους συμμετέχοντες!! Ανυπομονώ να διαβάσω τις ιστορίες σας!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κολησα καπου στις 600. Δεν προλαβαινω εκτος και αν ερθει η εμπνευση της τελευταιας στιγμης....

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα των comments στις ιστορίες κατά την διάρκεια της περιόδου ψηφοφορίας έχω να προτείνω τα εξής:

 

α) Αν υπάρχει comment moderation Option για τους admin να ενεργοποιηθεί για τα posts των κειμένων, έτσι ώστε τα σχόλια να καταγραφούνε άλλα να μην είναι ορατά μέχρι να τα κάνουν “allow” οι admin· όταν δηλαδή ολοκληρωθεί η ψηφοφορία.

 

β) Αν δεν γίνεται αυτό που λέω στο (α), τότε απλά ας γράφουμε σ’ ένα αρχείο word ή οπουδήποτε μπορούμε τις σκέψεις μας, και ας αποθηκεύσουμε το αρχείο προσωρινά στο PC μας, χωριστά για κάθε ιστορία. Όταν τελειώσει η ψηφοφορία, μπορούμε να τις δημοσιεύσομε στο site...

 

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε; Απλά μερικές σκέψεις λέω...

 

Όσο για την συμμετοχή μου;... Σκ@τα!! Έχει ξεπεράσει κατά πολύ τις 8.000 λέξεις και ακόμη δεν έχω τελειώσει. Ή γράφω υπερβολικά πολλά (κάποιος να φέρει το ψαλίδι!!), ή η ιστορία έχει πολύ ψωμί για να χωρέσει στο ταψί των 3.500 λέξεων (ή και τα δύο παραπάνω)... Θα κάτσω να το τελειώσω, να το σουλουπώσω και θα το δημοσιεύσω εκτός διαγωνισμού (εκ των πραγμάτων) για να που πείτε την γνώμη σας.

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Σ’ όλους τους συμμετέχοντες!! Ανυπομονώ να διαβάσω τις ιστορίες σας!!

 

Αυτό το Α δεν είναι κακή ιδέα πάντως. Δεν ξέρω αν γίνεται βέβαια.

 

Σταμάτα να γράφεις βασικά. Διάλεξε μερικά κομμάτια της ιστορίας που στέκουν μόνα τους και δημιούργησε ένα Φρανκενστάιν διηγήματος και βάλτο στον διαγωνισμό. Μετά με την ησυχία σου τελειώνεις την αρχική ιδέα χωρίς όριο λέξεων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ ακόμα... παίζει να τα καταφέρω. Αν είμαι πολύ κοντά, στην χειρότερη θα ζητήσω μια δυο ωρίτσες παρατασούλα, αλλά δεν την ζητάω ακόμα, για να ζοριστώ. :Ρ

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ συγκινημένη. Πρώτη φορά γράφω, όχι μόνο ΕΦ, αλλά και κάτι που δεν είναι φάνταζυ.

Μια ζωή, φάνταζυ. Ακόμα και οι εκθέσεις του δημοτικού, φάνταζυ και κείνες. Η αλληλογραφία, οι σημειώσεις στη σχολή, η λίστα για τα ψώνια, όλα.

 

Μέχρι σήμερα!!

Ιδού λοιπόν:

Πρότζεκτ #9

 

 

 

(Α, ναι, και αυτό με το κόπυ-πέιστ... μάλλον θα πρέπει να με το εξηγήσει κάποιος π ά α α ρ α πολύ λεπτομερώς για να υπάρχει ελπίδα...)

Edited by KELAINO
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ συγκινημένη. Πρώτη φορά γράφω, όχι μόνο ΕΦ, αλλά και κάτι που δεν είναι φάνταζυ.

 

Ιδού λοιπόν:

Πρότζεκτ #9

 

post-1004-126488353025_thumb.jpg

Μεγαλοφυΐες

 

μια πρόταση για αφίσα και τίτλο

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα και κάτι ψιλά σας μένουν ακόμα. Όσοι γράφετε ακόμα βιαστείτε.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τους «θησαυρούς» της φάντασυ, επιστρέφουμε στην σκληρή πραγματικότητα της ΕΦ.

 

Το θέμα του 17ου Διαγωνισμού ΣΦΦ είναι το «Ελάττωμα». Ελαττωματικές μηχανές, ελαττωματικά γονίδια, ελαττωματικοί κόσμοι, ελαττωματικές σχέσεις, ελαττωματικοί διαγωνισμοί και, το αγαπημένο μου, ελαττώματα που αποδεικνύονται προτερήματα. Στο κάτω-κάτω, μπροστά στον τρόμο της τελειότητας, αυτό που μας υπενθυμίζει διαρκώς την ανθρώπινη φύση μας, είναι τα ελαττώματα μας.Διαλέξτε αυτό που αγαπάτε περισσότερο και γράψτε μια ιστορία ΕΦ για αυτό.

 

 

 

 

Για τα τεχνικά:

 

 

 

Ημερομηνία έναρξης, σήμερα Σάββατο 9-1-2010. Ημερομηνία λήξης, τα μεσάνυχτα του Σαββάτου 30-1-2010.

 

 

 

Οι κανονισμοί είναι γνωστοί, αλλά δεν παύει να είναι χρήσιμη μια επανάληψη.

 

 

 

  • Το «ελάττωμα» πρέπει να είναι κεντρικός άξονας της ιστορίας.
  • Η ιστορία πρέπει να είναι Επιστημονικής Φαντασίας
  • Μην γράψετε λιγότερες από 1000 λέξεις, αλλά ούτε περισσότερες από 3500.
  • Μπορείτε να γράψετε και στα Αγγλικά
  • Σχόλια θα γίνονται μετά από το Σάββατο 30-1-2010

 

 

 

Ο προηγούμενος διαγωνισμός ΕΦ, από τον DinMacXanthi,είχε είκοσι (20)! συμμετοχές. Παρακαλώ τους συμφορουμίτες να βάλουν τα δυνατά τους για να στείλουν στο χρονοντούλαπο το «σκοτσέζικο» ρεκόρ.

 

ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ - Εναρξη ψηφοφοριας και σχολιασμού.

 

Ο 17ος διαγωνισμός ΣΦΦ, έλαβε τέλος. Δεκαπέντε συγγραφείς κατάφεραν να γράψουν τις ιστορίες τους, έστω και με τα ελαττώματά τους:D. Από σήμερα ξεκινάει ο ελεύθερος σχολιασμός των διηγημάτων και η ψηφοφορία.

 

 

Χρήσιμες παρατηρήσεις

 

1. Οι ιστορίες ταξινομούνται από την πρώτη προς την τελευταία. Κάθε διαγωνιζόμενος τοποθετεί τη δική του ιστορία στην τελευταία θέση.

2. Οι ψήφοι στέλνονται με PM και σε εμένα (khar) και στον Nihilio

3. Η ψηφοφορία λήγει τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, στις 13-2. δηλαδή διαρκεί δύο εβδομάδες

4. Όποιος δεν ψηφίσει, μηδενίζεται αυτόματα.

5. Μπορούν να ψηφίσουν και μη συμμετέχοντες στο διαγωνισμό.

 

Όσον αφορά το σχολιασμό, δεν υπάρχουν περιορισμοί και προθεσμίες, πέρα από αυτούς που επιβάλλει η εξαιρετική μας ανατροφή, αλλά καλό είναι να ξέρουμε ότι:

 

1.Οι συμμετέχοντες πρέπει να σχολιάσουν όλα τα διηγήματα

2.Μονολεκτικά σχόλια δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμα στους συγγραφείς. Καλύτερο είναι να αφιερώσουμε μερικές γραμμές για να εξηγήσουμε τι μας άρεσε και τι όχι σε κάθε ιστορία

 

Οι ιστορίες που λαμβάνουν μέρος στον διαγωνισμό είναι:

 

1. "The Ascent of Man, and the Selectino in Relation to Sex", του DinMacXanthi

2. "Ο Άνθρωπος που σκότωσε το χρόνο", του Adicto

3. "I have a moyth but I can't scream", του Spirosk

4." Ρεύμα υπ' αριθμόν 6C696665", του Tregorian

5. "Δε Θυμάμαι", της Tiessa

6. "Ο προικσμένος κύριος Ρουσσώ", του Drake Ramore

7. "Laguna Sega", του κου mman

8. "Πρότζεκτ #9", της Kelaino

9. "Ποιος πίστεψε τον Ρίτσαρντ Μάρβελους", της Cassandra Gotha

10. Λεωφορείο νο44", της Rixardogios

11. "το άρωμα της ζωής", του Nocturnal

12. "Η Μοναξιά του Γκιούλιβερ", του DinoHajiyorgi

13. "Cube", του Northrerain

14. "When Am I", της Sonya

15 "Ανθρώπινα πάθη", του kalanapathw

 

Μέχρι ο αγαπητός Nihilio να βάλει τα Link, για τα οποία δεν αναλαμβάνω την ευθύνη, μπορείτε να βρείτε όλες τις ιστορίες στο topic "Ιστορίες επιστημονικής Φνατασίας"

 

Edit: Ο Nihilio με πρόλαβε, οπότε είναι έτοιμα και τα link. Δεν μπορούσα να κάνω edit το αρχικό μου post. Νομίζω, όμως ότι είναι καλύτερο το συγκέκριμένο post να μεταφερθεί εκεί. Ευχαριστώ τους modς εκ των προτέρων.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

Προσβάλλω την εγκυρότητα του διαγωνισμού, καταγγέλοντας την έκδηλη και απαξιωτική μεροληψία του διοργανωτή εις βάρος του προσώπου μου.:atongue2:

 

1. "The Ascent of Man, and the Selectino in Relation to Sex", του DinMacXanthi

2. "Ο Άνθρωπος που σκότωσε το χρόνο", του Adicto

3. "I have a moyth but I can't scream", του Spirosk

4." Ρεύμα υπ' αριθμόν 6C696665", του Tregorian

5. "Δε Θυμάμαι", της Tiessa

6. "Ο προικσμένος κύριος Ρουσσώ", του Drake Ramore

7. "Laguna Sega", του κου mman

8. "Πρότζεκτ #9", της Kelaino

9. "Ποιος πίστεψε τον Ρίτσαρντ Μάρβελους", της Cassandra Gotha

10. Λεωφορείο νο44", της Rixardogios

11. "το άρωμα της ζωής", του Nocturnal

12. "Η Μοναξιά του Γκιούλιβερ", του DinoHajiyorgi

13. "Cube", του Northrerain

14. "When Am I", της Sonya

15 "Ανθρώπινα πάθη", του kalanapathw

Link to comment
Share on other sites

Ουφ! Ευχαριστούμε για το χρόνο, που μας δόθηκε προκαταβολικά.

Προφανώς, αφού οι περισσότεροι γράφαμε μέχρι την τελευταία στιγμή δεν είχαμε και πολύ χρόνο να διαβάσουμε τίποτα.

(Για να μην πω τίποτα για τις οικογενειακές και εργασιακές μου υποχρεώσεις όλη την τελευταία εβδομάδα :rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..