Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

Προσβάλλω την εγκυρότητα του διαγωνισμού, καταγγέλοντας την έκδηλη και απαξιωτική μεροληψία του διοργανωτή εις βάρος του προσώπου μου.:atongue2:

 

Δεν τον πείραξε που η ιστορία του αντιγράφτηκε ανορθόγραφα από τον khar (είναι Seca και όχι Sega)

Δεν τον πείραξε που ο Nihilio έβαλε την καταχώρηση της ιστορίας του με italics (ενώ όλων των άλλων με ορθά γράμματα)

Τον πείραξε το "κου"!

 

Κύριε (mman) ελέησον!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

Δεν τα κατάφερα να συμμετάσχω λόγω φόρτου εργασίας. Ελπίζω τουλάχιστον να προλάβω να διαβάσω όλες τις ιστορίες. Καλό μας διάβασμα λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Διεκδικώ το χρυσό αναγνωστικό λουκούμι του διαγωνισμού (εκτός αν το έχω χάσει απ' τον DinoH): Μόλις τελείωσα το σχολιασμό και των 14 ιστοριών (ωραίο πράμα οι Κυριακές...). Όχι και τόσο άσχημες στο σύνολο. Μάλλον καλές μου φάνηκαν οι περισσότερες παρά την (εκ φύσεως) γκρίνια μου στα σχόλια.

Οπότε πάλι:eat.gif coffee-reading.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από ότι βλέπω η ψηφοφορία λήγει στις 13 κι εγώ εξεταστική τελειώνω στις 12 (και δίνω μέσο όρο 6 μαθήματα την εβδομάδα), κι επειδή δεν υπάρχει καμία περίπτωση να καταφέρω να τα διαβάσω στον υπολογιστή (τα μάτια μου γενικά έχουν τετραγωνίσει) κι επειδή θέλω πάρα πολύ να προλάβω να τις διαβάσω και να ψηφίσω, αν κάποιος καλός συμφορουμίτης μου έχει το χρόνο και τη διάθεση να μου κάνει ένα word με τις 15 ιστοριούλες να μπορώ να το τυπώσω θα το εκτιμούσα παραπάνω από αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, θα στο στείλω αύριο το πρωί, κατά τις δέκα. Είναι οκ;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κιάρα, θα στο στείλω αύριο το πρωί, κατά τις δέκα. Είναι οκ;

 

 

 

Εγώ τα αποθηκεύω σε αρχείο ούτως ή άλλως, οπότε έκανα ήδη μια πρόχειρη συρραφή και το έστειλα. Ελπίζω να σε πρόλαβα και να μην είχες ξεκινήσει τη δουλειά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ε, κι εγώ τα έχω σε αρχείο, εντάξει όμως. Ούτως ή άλλως προσπαθούσα να τα μορφοποιήσω, για να πιάνουν λιγότερες σελίδες.

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερεις από τις δεκαπέντε ιστορίες έχουν ταξίδι στο χρόνο. Χμμμ.mf_sherlock.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερεις από τις δεκαπέντε ιστορίες έχουν ταξίδι στο χρόνο. Χμμμ.mf_sherlock.gif

 

 

 

Υπάρχει λόγος για αυτό. Τουλάχιστον έτσι νομίζω. Θα πω την άποψη μου στο τέλος του διαγωνισμού για να μην επηρεάσω κάποιον.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

post-1004-1265107840_thumb.gif

 

Συνιστάται να διαβάζετε πρώτα τα διηγήματα και μετά τα σχόλια που ακολουθούν. :afinger:

Link to comment
Share on other sites

Για το hype το έγραψες ε;;

Μόνο που όπως πριν πάω να δω μια ταινία στον κινηματογράφο διαβάζω σχόλια για να επιλέξω/πάρω μια ιδέα, το ίδιο και εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

Για το hype το έγραψες ε;;

Μόνο που όπως πριν πάω να δω μια ταινία στον κινηματογράφο διαβάζω σχόλια για να επιλέξω/πάρω μια ιδέα, το ίδιο και εδώ :)

:o Έκανες τέτοιο πράγμα;

 

Εδώ όμως, χεχ-χεχ, είσαι αναγκασμένος να διαβάσεις όλα τα διηγήματα!

Link to comment
Share on other sites

:o Έκανες τέτοιο πράγμα;

 

Εδώ όμως, χεχ-χεχ, είσαι αναγκασμένος να διαβάσεις όλα τα διηγήματα!

 

Αυτό κάνω, 5 more to go.

Μου αρέσουν τα previews όμως (όχι το περιοδικό για τα comic).

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο, τώρα μπήκα εδώ για να γράψω κάτι για τα σχόλια.

Θα ήταν καλύτερο αν βάζατε κάπου-κάπου και κάνα spoiler tag, όταν αποκαλύπτετε σημαντικά γεγονότα της ιστορίας. Διαβάζω τα σχόλια μόνο σε ιστορίες που έχω διαβάσει ήδη, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ τον κάθε ανυποψίαστο που παίρνει μια γεύση πριν το έργο... Έλεος!

Τα spoiler tags βρίσκονται κάτω από το B (bold).

 

Ευχαριστώ, φανταστικοί συμφορουμίτες! :chinese:

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό καλύτερα θα είναι να μην διαβάζονται πρώτα τα σχόλια αλλά οι ιστορίες.

Ακόμα καλύτερο, αφού διαβάζονται οι ιστορίες, να γίνεται ο σχολιασμός χωρίς να δούμε άλλα σχόλια.

 

Θα πω τι έκανα προσωπικά.

Διάβασα την ιστορία. Άνοιξα έπειτα ένα έγγραφο στο word και έγραψα τα σημεία που μου φάνηκαν περίεργα. Δεν έκανα σχολιασμό επι λέξη αλλά κράτησα ένα υποτυπώδες μέμο. π.χ

 

-Γιατι να μην τρώνε καλαμπόκι; Αφου η παραγωγή υπάρχει

-Πως κατέληξε ξυπόλητος ο Τζο;

- Τριτη παράγραφος. ωραίο το λογοπαίγνιο του Σμιθ.

...(τυχαία τα παραπάνω)

 

έπειτα πριν το περάσω σε ποστ έβλεπα τα σχόλια άλλων μελών. Αν κάποιο συνέπιπτε με τα δικά μου συμφωνούσα με εκείνο (δεν χρειάζεται να γράψω κατεβατό). Αν είχα και κάποια άλλη επισήμανση την συμπλήρωνα. Αν διαφωνούσα με κάτι το αφαιρούσα και αιτιολογούσα την αφαίρεση του. Αν πάλι δεν υπήρχε κανένα σχόλιο έπαιρνα το μέμο και σχηματιζα το πρώτο ποστ.

 

Με βοήθησε πολύ αυτό το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο διαφορετικοί είμεθα όλοι λοιπόν.

 

Στην καμία περίπτωση να διαβάσω σχόλια πριν την ιστορία. Μισώ τα σπόιλερ, και κανείς δε με εγγυάται πως δε θα υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ... τελείωσα κι εγώ και έριξα την ψήφο μου στους 2 οργανικούς καταμετρητές.... Οπότε κι εγώ πλέον: :eat:

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελείωσα με τα σχόλια σχετικά νωρίς, αλλά οι ψήφοι μάλλον θα αργήσουν.

Ζορίζομαι αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια μου τα έχω τελειώσει κι εγώ... στην δε ανάγνωση των άλλων σχολίων ... είμαι σε εκείνο το σημείο όπου είναι σα να τρώγω για τρίτη συνεχόμενη μέρα μπακλαβά και μόνο μπακλαβά. Συροπιαστό και γλυκό... Έχω δηλαδή αρχίσει να λιγώνω. Τα σχόλια μοιάζουν πλέον μεταξύ τους, λίγο πολύ όλοι λένε τα ίδια, και διαβάζοντας ένα ποστ ξεχνώ και ποια είναι η ιστορία που σχολιάζεται. Μου συμβαίνει πάντα στους διαγωνισμούς και ακόμα δεν έχουν κριτικάρει ούτε οι μισοί συμμετέχοντες. Έχει πολύ μπακλαβά ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο. Έτσι είναι.

Μετά απο 5-6 σχόλια σε κάθε ιστορία έχουν ειπωθεί σχεδόν τα πάντα. Αυτό είναι που κρύβει και τον μεγαλύτερο κίνδυνο.

Στην προσπάθεια της υπερανάλυσης, καμιά φορά (επειδή έχουν προηγηθεί κάποιοι που τα είπαν όλα) τραβιούνται κάποιες διαπιστώσεις απο τα μαλλιά για την κριτική και μόνο. Αν γράψει κάποιος ένα ξερό "μου άρεσε" , "ήταν καλό", "ήταν κακό" νιώθει πως δεν βοηθάει τον συγγραφέα. Είναι και εκείνο το "μην δίνετε μονολεκτικά σχόλια" στο εναρκτήριο ποστ που πιέζει τον σχολιαστή να βρει κάτι παραπάνω να προσθέσει.

 

Αρα Ντίνο εγώ βλέπω δύο δρόμους.

Ή θα μοιάζει το σχόλιο με τα προηγούμενα (μιας και τουλάχιστον οι συγγραφείς είναι αναγκασμένοι να σχολιάσουν) και θα γίνεται μπακλαβάς, ή στην προσπάθεια για εύρεση σημείων που επιδέχονται βελτίωση οι σχολιαστές θα μπερδέψουν τον συγγραφέα.Μάλλον προτιμώ το λίγωμα του μπακλαβα απο τις δύο εναλλακτικές.

 

Ασε που αν κάποιος αρχίσει να ψάχνει με το μικροσκόπιο χάνει και την χαρά της ιστορίας στο τέλος.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια μου τα έχω τελειώσει κι εγώ... στην δε ανάγνωση των άλλων σχολίων ... είμαι σε εκείνο το σημείο όπου είναι σα να τρώγω για τρίτη συνεχόμενη μέρα μπακλαβά και μόνο μπακλαβά. Συροπιαστό και γλυκό... Έχω δηλαδή αρχίσει να λιγώνω. Τα σχόλια μοιάζουν πλέον μεταξύ τους, λίγο πολύ όλοι λένε τα ίδια, και διαβάζοντας ένα ποστ ξεχνώ και ποια είναι η ιστορία που σχολιάζεται. Μου συμβαίνει πάντα στους διαγωνισμούς και ακόμα δεν έχουν κριτικάρει ούτε οι μισοί συμμετέχοντες. Έχει πολύ μπακλαβά ακόμα!

Aν εννοείς με το "μπακλαβά" ότι όλοι έχουν πιάσει τα γλυκόλογα, αυτό διορθώνεται εύκολα...

 

Επιτέλους τις διάβασα όλες τις ιστορίες, έφτιαξα μια πρώτη κατάταξη και είδα ιστορίες που θεωρούσα ότι θα έβαζα χαμηλά να σκαρφαλώνουν στον μέσο όρο. Γενικά δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος σαν αναγνώστης, αλλά βρήκα 2-3 πολύ καλές ιστορίες μέσα στο σύνολο.

 

Στον τρόμου σας θέλω καλύτερους.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

[...] Γενικά δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος σαν αναγνώστης, αλλά βρήκα 2-3 πολύ καλές ιστορίες μέσα στο σύνολο.

 

Στον τρόμου σας θέλω καλύτερους.

Ε, πόσες πολύ καλές ήθελες / περίμενες να βρεις; Δυο - τρεις στις δεκαπέντε είναι μια χαρά. Μην σου πω ότι και το τρεις είναι πολλές.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν κάνεις καλά που "γκρινιάζεις" προκαταβολικά για τον τρόμο.rolleyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς με το "μπακλαβά" ότι όλοι έχουν πιάσει τα γλυκόλογα, αυτό διορθώνεται εύκολα...

 

Όχι, δεν εννοούσα αυτό. Το είπα έτσι για να δηλώσω το "λίγωμα". Το ότι άρχισα να χάνω το ενδιαφέρον μου να διαβάσω άλλο ένα σχόλιο που είναι σαν όλα τα άλλα. Και πάλι, μην θεωρήσετε πως κατηγορώ την διαδικασία. Όπως ξέρουμε, και είπε και ο Drake Ramore, όλο αυτό είναι χρειαζούμενο, χρήσιμο, νοστιμίζει και τον διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα το χρόνο να σχολιάσω τίποτα μέχρι τώρα, αλλά θα ξεκινήσω από το απόγευμα. Έχω διαβάσει τις ιστορίες από τα αρχεία που κατέβαζα με κάθε ανάρτηση, άρα με εξαίρεση τη δική μου, δεν έχω διαβάσει ακόμα κανένα σχόλιο. Λογικά πάντος, εκτός και τη δω με καμιά ιστορία πολύ παράξενα, μάλλον θα επαναλάβω σε μεγάλο βαθμό σχόλια άλλων.

Ωστόσο, παρόλο που αρχικά φαίνεται βαρετό, δεν είναι τόσο κακό πράγμα να επαναλαμβάνονται τα σχόλια -έστω λακωνικότερα.

Αν π.χ. δέκα στους δεκαπέντε αναγνώστες έχουν να αναφέρουν κάτι (καλό ή κακό δεν έχει σημασία) στο ίδιο σημείο μια ιστορίας, νομίζω ότι προσφέρει πολύ καλύτερη εικόνα του γενικού συνόλου στο συγγραφέα της από το να το πουν μόνο δυο-τρεις και οι υπόλοιποι να το αποφύγουν για να μην επαναληφθούν. Αυτό γίνεται ακόμα σημαντικότερο όταν έχει να κάνει με δυσνόητα σημεία εντός κειμένου ή με κομμάτια που ο αναγνώστης αισθάνεται ότι δεν έδεσαν καλά κλπ.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..