Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

Η Cassandra Gotha τελικά θα μας κακοκαρδίσει; (Να γίνονταν οι συμμετοχές ένα στρογγυλό 20!)

 

-_-

 

Φοβάμαι, φοβάμαι... Αλλά να, σκέφτηκα κάτι τελικά:

 

Ποιος πίστεψε τον Ρίτσαρντ Μάρβελους;

Πρεμιέρα Σάββατο 30/1/2010

post-1837-126462488071_thumb.jpg

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

Κι εγώ δυσκολεύομαι πολύ να το τελειώσω μέσα στο χρόνο μου. (έχω γράψει μόνο την πρώτη παράγραφο) Δεν πειράζει το πολύ πολύ να το δημοσιεύσω μετά εκτός διαγωνισμού. (τι κάνει ένας άνθρωπος για να μην πάρει όλο το φως από τους άλλους συναγωνιζόμενους ε; ) Έψαχνα - έψαχνα πόστερ και δεν βρήκα γιατί φοβόμουν ότι θα πρόδιδε την ιστορία μου. Χμμ, οκ για δείτε αυτό:

 

post-347-12646285119_thumb.jpg

 

"Ανθρώπινο Ελάττωμα"

Edited by Διγέλαδος
Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν να πληθαίνουν οι συμμετοχές σιγά σιγά.biggrin.gif

Όπως βλέπω τα πόστερ και τους τίτλους πάντως, ανυπομονώ να τις διαβάσω.

Απο marketing καλά πάμε!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες και απο εμένα πιθανότατα θα πάρω μέρος και εγώ άμα προλάβω να την τελειώσω μέσα στην διορία. Η δουλεία και η σπαρίλα που με χτύπησαν τις δύο τελευταίες βδομάδες έδρασαν κατασταλτικά...btw δεν μπορώ να ανεβάσω ούτε εικόνα ούτε να αλλάξω γραμματοσειρά.... :(

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες έμειναν. Τα μεσάνυχτα του Σαββάτου(30-1), λήγει η προθεσμία συγγραφής. μικρής ιστορίας επιστημονικής φαντασίας με θέμα το «ελάττωμα» για τον 17ο διαγωνισμό. Έφτασε η στιγμή για να ολοκληρώσετε τις ιστορίες σας και να τις αναρτήσετε στο forum «Ιστορίες επιστημονικής φαντασίας», με την επιλογή "start new topic" και την ένδειξη "για τον 17ο διαγωνισμό". Μόλις αναρτήσετε το διήγημά σας, γράψτε ένα ενημερωτικό Post στο παρον topic, και , αν σας το επιτρέπουν οι τεχνικές σας γνώσεις, προσθέστε και ένα link προς την ιστορία σας..

 

Δεν έχει ζητηθεί παράταση από κάποιον συμμετέχοντα, αλλά η οργανωτική επιτροπή είναι πρόθυμη να εξετάσει οποιοδήποτε αίτημα, με ανταλλάγματα ευτελούς αξίας.

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Ελπίζω να κάλυψα τον SpirosK.

 

Υ.Γ.2 Μην διστάζετε να διατυπώσετε απορίες. Θα απαντηθούν όλες, σε εύλογο χρονικό διάστημα και με τα γνωστά ευτελούς αξίας ανταλλάγματα:D

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μέρες έμειναν. Τα μεσάνυχτα του Σαββάτου(30-1), λήγει η προθεσμία συγγραφής. μικρής ιστορίας επιστημονικής φαντασίας με θέμα το «ελάττωμα» για τον 17ο διαγωνισμό. Έφτασε η στιγμή για να ολοκληρώσετε τις ιστορίες σας και να τις αναρτήσετε στο forum «Ιστορίες επιστημονικής φαντασίας», με την επιλογή "start new topic" και την ένδειξη "για τον 17ο διαγωνισμό". Μόλις αναρτήσετε το διήγημά σας, γράψτε ένα ενημερωτικό Post στο παρον topic, και , αν σας το επιτρέπουν οι τεχνικές σας γνώσεις, προσθέστε και ένα link προς την ιστορία σας.

 

[...]

 

Χαιρετώ σας,

 

Μόλις εχθές ανακάλυψα αυτό το topic και γενικότερα το όλο θέμα των διαγωνισμών. Έκανα μια βόλτα κι’ όταν γύρισα σπίτι άρχισα να γράφω μιά ιστορία. Σε τρεις ώρες κατάφερα να γράψω τις πρώτες πέντε σελίδες. Ευελπιστώ να μπορέσω να την ολοκληρώσω εγκαίρως και να την υποβάλω (αν δεν συμβεί κάτι τραγικό, υποθέτω πως θα τα καταφέρω).

 

Αδημονώ να δω τις υπόλοιπες συμμετοχές. Έχει πολύ πλάκα το όλο θέμα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Περικλή, τις πρώτες πέντε σελίδες; Μην ξεχνάς ότι έχουμε όριο 3500 λέξεων. Είναι στο αρχικό ποστ, πάνω-πάνω.

Μην γράψετε λιγότερες από 1000 λέξεις, αλλά ούτε περισσότερες από 3500.

Ελπίζω να έχουμε την ιστορία σου στο διαγωνισμό, καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Σχόλια γίνονται με το πέρας του διαγωνισμού.Σωστά;

Ή με το πέρας της υποβολής διηγημάτων;

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Σχόλια γίνονται με το πέρας του διαγωνισμού.Σωστά;

Ή με το πέρας της υποβολής διηγημάτων;

 

Μετά το πέρας της υποβολής. δηλαδή με τα τωρινά δεδομένα, μετά τις 30

Link to comment
Share on other sites

Περικλή, τις πρώτες πέντε σελίδες; Μην ξεχνάς ότι έχουμε όριο 3500 λέξεων. Είναι στο αρχικό ποστ, πάνω-πάνω.

 

Ελπίζω να έχουμε την ιστορία σου στο διαγωνισμό, καλή επιτυχία.

 

Δεν το ξέχασα!! Βασικά αυτό παλεύω!! Πως θα κάνω μια δωδεκασέλιδη ιστορία να χωρέσει σε έξι!! Και όχι τιποτ’ άλλο, κόβω μερικά... άλλα όταν κόβω μερικά άλλα η ιστορία χάνει την συνοχή της. Εύχομαι να προλάβω την σουλουπώσω ως το Σάββατο. :dazzled:

 

Σ’ ευχαριστώ για τις ευχές σου. :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι ρατσιστικό να υποννοείται ότι μόνο τα ρομπότ είναι επιρρεπή στα ελαττώματα.

post-1004-126471257973_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Σχόλια θα γίνονται μετά από το Σάββατο 30-1-2010

Οπότε φαντάζομαι θα κλειδωθούν όλα τα διηγήματα μέχρι τα μεσάνυχτα του Σαββάτου. Αν ναι, η αρχή πρέπει να γίνει με του DinMcXanthi.

Επίσης, προτείνω οι συγγραφείς να μην απαντούν σε οποιοδήποτε σχόλιο στα δικά τους διηγήματα μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας. Είναι θέμα δεοντολογίας, γιατί έχει παρατηρηθεί ότι η άποψη του συγγραφέα βαραίνει σημαντικά, ιδιαίτερα σε θέματα σαφήνειας. Δεν εισηγούμαι να μπει απαραίτητα ως κανονισμός, αλλά θα χαιρόμουν να έβλεπα να το τηρούν οι διαγωνιζόμενοι.

Τέλος, να υποθέσω ότι το πόσο θα διαρκέσει η ψηφοφορία θα το μάθουμε μόλις οριστικοποιηθεί ο αριθμός των συμμετοχών;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με mman. Κάτι που κρίνει πόσο πετυχημένα έχει περάσει απο το μυαλό στο χαρτί μια ιστορία, είναι να στέκει μόνη της, άνευ εξηγήσεων.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Επίσης, προτείνω οι συγγραφείς να μην απαντούν σε οποιοδήποτε σχόλιο στα δικά τους διηγήματα μέχρι το τέλος της ψηφοφορίας. Είναι θέμα δεοντολογίας, γιατί έχει παρατηρηθεί ότι η άποψη του συγγραφέα βαραίνει σημαντικά, ιδιαίτερα σε θέματα σαφήνειας. Δεν εισηγούμαι να μπει απαραίτητα ως κανονισμός, αλλά θα χαιρόμουν να έβλεπα να το τηρούν οι διαγωνιζόμενοι.

 

 

Κι αυτό όμως είναι λίγο αντιδεοντολογικό.

Το να μπορούν να γίνουν σχόλια κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας από τα μέλη επηρεάζει ομοίως την ψηφοφορία. Ειδικά από την στιγμή που θα τίθενται ερωτήματα και ο συγγραφέας δεν θα μπορεί να απαντήσει.

Το σωστότερο -δεοντολογικά, μιας και το έθεσες- θα ήταν να λήξει και η ψηφοφορία και έπειτα να ξεκλειδωθούν οι ιστορίες για σχολιασμό από όλους. Ψηφίσαντες και μη.

Edited by Drake Ramore
Link to comment
Share on other sites

Το σωστότερο -δεοντολογικά, μιας και το έθεσες- θα ήταν να λήξει και η ψηφοφορία και έπειτα να ξεκλειδωθούν οι ιστορίες για σχολιασμό από όλους. Ψηφίσαντες και μη.

Ναι, έχεις δίκιο, αλλά έχει εξεταστεί αυτή η δυνατότητα και το πρόβλημα είναι ότι οι αναγνώστες "κρυώνουν" μέχρι να τελειώσει η ψηφοφορία, με αποτέλεσμα να μην γίνονται πολλά σχόλια μετά το τέλος της και την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων (χώρια που κάποια σχόλια επηρεάζονται από τα αποτελέσματα!). Και επειδή ο ουσιαστικός στόχος του διαγωνισμού είναι πιο πολύ να πάρουν πολλά σχόλια οι ιστορίες (για να βοηθηθούν οι συγγραφείς τους) και όχι τόσο να αναδειχτεί ο "καλύτερος", έχει επικρατήσει τα σχόλια να ξεκινάνε μαζί με την ψηφοφορία.

Οπότε απλώς προτείνω οι συγγραφείς να σιωπήσουν διακριτικά και να απαντήσουν εφ' όλης της ύλης στο τέλος. Έτσι κι αλλιώς, απ' ότι θυμάμαι, ήδη κάποιοι το εφαρμόζουν π.χ. (Nienor, khar).

Μία πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα επηρεάζουν τα σχόλια ή τα σχόλια επηρεάζουν τα αποτελέσματα; Ιδού η απορία!

Δεν νομίζω πως υπάρχει σωστή απάντηση μιας και είναι σαν το ερώτημα με το αυγό και την κότα.biggrin.gif

 

Παρόλα αυτά, λαμβάνοντας υπόψιν την χρησιμότητα σχολίων για βελτίωση και όχι το κυνήγι της πρωτιάς, είναι σωστότερο. Τουλάχιστον απο αυτή την οπτική γωνία.

Θα ακολουθήσω κι εγώ αυτήν την οδό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ με την 1η απάντηση του Drake Ramore. Είναι αδιανόητο να σου κάνουν σχόλια κατά τη διάρκεια μιας ψηφοφορίας και εσύ να μην απαντάς. Εγώ τάσσομαι υπέρ του να μη γίνονται καθόλου σχόλια κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού και τέλος, όσον αφορά τα σχόλια για βοήθεια, αυτή είναι η λειτουργία της "βιβλιοθήκης" γενικότερα, όχι του διαγωνισμού ειδικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα επηρεάζουν τα σχόλια ή τα σχόλια επηρεάζουν τα αποτελέσματα; Ιδού η απορία!

 

Πάντα παίζει αυτή η απορία, αλλά εμένα με ενδιαφέρει περισσότερο το να μην επηρεάζονται τα σχόλια από τα αποτελέσματα παρά το αντίθετο. Από τα σχόλια παίρνεις πάρα πολλά πράγματα, από την πρώτη θέση χμμμμ.... για να το σκεφτώ... :p οκ, ίσως ένα δωράκι και ίσως κι ίσως και χαρά. Αλλά και πάλι, η διαδικασία είναι που μετράει για μένα, το όλο νταβαντούρι, κι αυτό πεθαίνει άμα δε γίνονται σχόλια όσο διαρκεί η ψηφοφορία.

 

Απλά η θέση μου, γιατί δεν πιστεύω πως τελικά θα ατα καταφέρω να πάρω μέρος. Εδώ έχω να μπω στο φόρουμ τρεις μέρες... όχι να βρω και χρόνο να γράψω ιστορία. Αν καταφέρω να βρω χρόνο αυτές τις μέρες μέσα στην εξεταστική νομίζω θα πάω για καφέ :( Πολύ μου έχει λήψει...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Κιάρα (που έχει φάει τους διαγωνισμούς με το κουτάλι και ξέρει) και θα κάνω μια αντιπρόταση: όσοι ψηφοφόροι θέλουν να μην κοιτάξουν τα άλλα σχόλια πριν ψηφίσουν (και συμφωνώ και εφαρμόζω προσωπικά το να μην απαντάω ως συγγραφέας σε σχόλια πριν το τέλος των διαγωνισμών)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με Nienor και Nihilio. Αν δεν κάνουμε τα σχόλια εγκαίρως, φοβάμαι ότι οι περισσότεροι θα βαρεθούμε μετά. Έτσι κι αλλιώς, δεν πάμε για κανένα μεγάλο βραβείο.

Τα σχόλια όλων προς όλους είναι πολύ πιο χρήσιμα από τη θέση κατάταξης.

Απλώς, ας δεσμευτούμε να μην αρχίσουμε να δίνουμε εξηγήσεις πριν το τέλος της ψηφοφορίας.

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα επηρεάζουν τα σχόλια ή τα σχόλια επηρεάζουν τα αποτελέσματα; Ιδού η απορία!

post-1004-126475869317_thumb.jpg

Τα αποτελέσματα επηρεάζονται από τα "υπόγεια" pm στη διάρκεια της ψηφοφορίας. (Η Στοά των Αθανάτων Σουφουφιτών έχει τον τελικό λόγο.)

Link to comment
Share on other sites

Απλώς, ας δεσμευτούμε να την αρχίσουμε να δίνουμε εξηγήσεις πριν το τέλος της ψηφοφορίας.

 

Δεκτόν για τις εξηγήσεις.

Για τυχόν πικρόχολα σχόλια όμως από άτομα με τα οποία έχω δηλωμένες διαφορές (κυρίως μερικούς νυν και πρώην mods), εγώ προσωπικά δε δεσμεύομαι να μην απαντήσω.

 

EDIT: LoL Ντίνο, πολύ καλό :)

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Εχμ, ναι. Και βέβαια εννοούσα να μην αρχίσουμε και όχι να την αρχίσουμε, που μου ξέφυγε. Sorry, έχω κάνει ήδη edit για το τυπο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..