Jump to content

17ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Το Ελάττωμα


khar
 Share

Recommended Posts

Ναι, ακόμη και στατιστικά έχει τη σημασία του να έχεις πολλά σχόλια. άλλωστε, όταν τα διαβάζεις για τη δική σου ιστορία, και όλοι το ίδιο να λένε, θέλεις κι άλλα. Κ αν πχ, 6/10 σου λένε ότι κάτι δεν πήγε καλά, ή κάτι άλλο ήταν πολύ πετυχημένο, πρέπει να δώσεις βάση.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 287
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    22

  • DinoHajiyorgi

    29

  • Tiessa

    22

  • Drake Ramore

    23

Πάω που λέτε να μπω να ρίξω μια ματιά στα καινούργια σχόλια του διηγήματος του DinMacXanthi το πρωί (εχμ, ναι, εν ώρα εργασίας και μάλιστα από το γραφείο του διευθυντή του σχολείου) και τι ανακαλύπτω; Το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο, από όπου φιλτράρεται η επικοινωνίας μας με τον έξω κόσμο, δεν μου επιτρέπει να μπω στο διήγημα, καθότι το έχει θεωρήσει ακαταλληλο για κάθοδο στο σχολικό server. Κάνω μια πιο εμπεριστατωμένη έρευνα, κανένα πρόβλημα. Φόνοι, εκβιασμοί, φαντασιώσεις, ονειρώξεις, 'το κάνω με τη μηχανή μου' φάσεις, όλα καλά. Μόνο το διήγημα που είχε τη λέξη sex στον τίτλο απορρίπτει το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Είπε κανείς τίποτα για κανένα ελάττωμα; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το διήγημα που είχε τη λέξη sex στον τίτλο απορρίπτει το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Είπε κανείς τίποτα για κανένα ελάττωμα; :lol:

 

Προφανώς ο proxy που χρησιμοποιούν κόβει μόνο με βάση λέξεις στα strings. (δεν είναι ελάττωμα-bug, είναι feature :) )

Αλοίμονο σε εμάς που έχουμε WebSense και δε "σπάει" με τίποτα... Αν αποφασίσει να κόψει το sff.gr την έκατσα....

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

Darwin_-_Descent_of_Man_%281871%29.jpg diladi oute ayto mporeite na diavasete? damn...

 

Pantws to doloploko sxedio mou gia ton diagwnismo arxise na emfanizetai... prwta anevazw to elatwmatiko draft tis istorias (entaxei, i twrini morfi tis einai kapou 5000 lexeis opote kai na 8ela...) kai 2on, trelainw tis mixanes anazitisis. Elatwmata pantou Mwahahaha.... (ta greeklish einai logw xrisis toy ypologisti tis sxolis...soz)

Edited by DinMacXanthi
Link to comment
Share on other sites

Τα διάβασα και ψήφισα κι εγώ. Ομολογώ ότι δεν βρήκα το «μεγάλο» διήγημα. Από την άλλη, ο μέσος όρος είναι υψηλός και υπάρχουν αρκετά καλογραμμένα, προσεγμένα και ωραία διηγήματα. Είναι ο διαγωνισμός που συνάντησα τη μεγαλύτερη δυσκολία να κατατάξω τις ιστορίες από τη αρχή μέχρι και το τέλος. Μου άρεσε που διάβασα και καλά διηγήματα με αντισυμβατικό τρόπο γραφής. Ακολουθώντας μια παράδοση που η αρχή της χάνεται στα βάθη των χρόνων, ως διοργανωτής θα κάνω τα σχόλια μου μετά το τέλος του διαγωνισμού.

 

 

 

Έχετε αρκετό χρόνο ακόμα για να ψηφίσετε, αλλά θα παρακαλούσα όποιος μπορεί να στειλεί τις ψήφους του μέχρι και την Παρασκευή 11-2, γιατί το Σάββατο είναι πονηρή μέρα. Φυσικά, θα δεχτούμε ψήφους και το Σάββατο, αλλά καλύτερα να μην περιμένετε την τελευταία στιγμή.

 

 

 

 

Υπενθυμίζω:Οι ψήφοι ΚΑΙ σε εμένα(khar) ΚΑΙ στο Nihilio. Αν κάποιος το ξέχασε, ας επανορθώσει.

 

 

 

 

Επειδή, ζήλεψα, έγραψα κι εγώ ένα μικρό διήγημα με θέμα το ελάττωμα, που θα το βάλω μαζί με τα υπόλοιπα στις «ιστορίες ΕΦ».

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Έγραψα, σχολίασα, ψήφισα, τα καθήκοντά μου τελείωσαν.

Πάντως κι εγώ δυσκολεύτηκα να ψηφίσω. Παρόλο που οι ιστορίες κάλυψαν όλο το φάσμα από πλευράς ατμόσφαιρας, ένας μεγάλος αριθμός ήταν ισοδύναμης ποιότητας στα μάτια μου -και σε καλή θέση- και αναγκάστηκα να κάνω κάμποσες ανακατατάξεις μέχρι την τελική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Ο σχολιασμός τελείωσε νωρίς, οι ψήφοι πήραν κάτι παραπάνω σε χρόνο.

Δεν ξέρω τι έπαιξε σε προηγούμενους διαγωνισμούς αλλά εγώ ζορίστηκα να τα βάλω σε σειρά. Ειδικά στην κορυφή τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα.

Ευτυχώς που τελείωσε και αυτό ..τρέχει και ένα write off δίπλα και νιώθω την καυτή ανάσα του δαίμονα να ζυγώνει biggrin.gif.

Link to comment
Share on other sites

[...]

 

Υπενθυμίζω:Οι ψήφοι ΚΑΙ σε εμένα(khar) ΚΑΙ στο Nihilio. Αν κάποιος το ξέχασε, ας επανορθώσει.

 

[...]

 

 

Γαμώ το!! :o

 

Επειδή σου έστειλα PM, έσβησα το word file όπου είχα τις ιστορίες με την σειρά που της κατέταξα, και φυσικά, δεν θυμάμαι την ακριβή σειρά με την οποία τις κατέταξα... Τί μπορώ να κάνω τώρα;

 

Δεν ήξερα πως έπρεπε να στείλω μήνυμα και στους δυό σας. (Αλήθεια, γιατί αυτό; )

Link to comment
Share on other sites

Γαμώ το!! :o

 

Επειδή σου έστειλα PM, έσβησα το word file όπου είχα τις ιστορίες με την σειρά που της κατέταξα, και φυσικά, δεν θυμάμαι την ακριβή σειρά με την οποία τις κατέταξα... Τί μπορώ να κάνω τώρα;

 

Δεν ήξερα πως έπρεπε να στείλω μήνυμα και στους δυό σας. (Αλήθεια, γιατί αυτό; )

 

Για λόγους αξιοπιστίας και διαφάνειας, υπάρχουν δυο ανεξάρτητοι καταμετρητές.

Νομίζω, ότι πρέπει να προωθήσω εγώ το μυνημά σου στο nihilio.

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

Για λόγους αξιοπιστίας και διαφάνειας, υπάρχουν δυο ανεξάρτητοι καταμετρητές.

Νομίζω, ότι πρέπει να προωθήσω εγώ το μυνημά σου στο nihilio.

Ακριβώς ή με προσθέτεις στη συνομιλία

Αλλιώς του στέλνεις μια απάντηση και βλέπει στη συζήτηση το αρχικό μύνημα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να θέλει κανείς να μάθει πώς πάει η ψηφοφορία. :D

Δύο ιστορίες έχουν ξεχωρίσει, αλλά πολύ λίγο, και είναι τρεις-τέσσερις που ακολουθούν κατά πόδας. Επειδή λείπουν ακόμα αρκετές ψήφοι, η εξέλιξη προβλέπεται συναρπαστική.

Παρόμοια είναι τα πράγματα και προς το τέλος.

Μέχρι το Σάββατο μπορείτε να ψηφίζετε, ακόμα και αν δεν έχετε συμμετάσχει.

Link to comment
Share on other sites

post-1004-126563481657_thumb.jpg

 

ΚΑΝΕ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ!

 

ΨΗΦΙΣΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΣΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ!

 

post-1004-126563482887_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά διηγήματα που δεν έχουν πάρει παρά μόνο τα μισά από τα (υποχρεωτικά) σχόλια των άλλων συγγραφέων.

Και υπάρχουν συγγραφείς (τρεις μετράω πρόχειρα) που δεν έχουν κάνει ούτε ένα σχόλιο μέχρι τώρα.

Έντεκα μέρες μετά το άνοιγμα των διηγημάτων, δεν βλέπω πώς τα παραπάνω μπορούν να αλλάξουν δραματικά στις τρεις τελευταίες.

 

Ντίνο, σαλάγα τους!pokey.gif

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά διηγήματα που δεν έχουν πάρει παρά μόνο τα μισά από τα (υποχρεωτικά) σχόλια των άλλων συγγραφέων.

Και υπάρχουν συγγραφείς (τρεις μετράω πρόχειρα) που δεν έχουν κάνει ούτε ένα σχόλιο μέχρι τώρα.

Έντεκα μέρες μετά το άνοιγμα των διηγημάτων, δεν βλέπω πώς τα παραπάνω μπορούν να αλλάξουν δραματικά στις τρεις τελευταίες.

 

Ντίνο, σαλάγα τους!pokey.gif

 

 

Από τα πλήκτρα μου το πήρες!

Άιντε, παιδιά, σχολιάστε μας! Μη ντρέπεστε! Αντέχουμε και τα κακά νέα laugh.gif

Edited by Tiessa
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή. Μην περιμένετε την τελευταία μέρα για να ψηφίσετε. Το Σάββατο θα έρθει επίσκεψη ο ξάδερφος, θα αρρωστήσει ο θείος, θα χαλάσει η σύνδεση, θα μπλεχτεί ο χαρταετός στα καλώδια που φέρνουν το ρεύμα σπίτι σας κτλ.

Δεν χρειάζεται να έχετε σχολιάσει πριν ψηφίσετε (αν και πρέπει να το κάνετε μέσα στην επόμενη εβδομάδα), ειδάλλως θα μπειτε στη γνωστή μαύρη λίστα των διαγωνισμών:D).

Όποιος δεν ψηφίσει, δυστυχώς μηδενίζεται. (Όχι, δεν παίρνει την πολύτιμη τελευταία θέση).

Επειδή υπήρχε αρκετός χρόνος, πολύ δύσκολα θα υπάρξει παράταση, ακόμα και με τα ευτελούς αξίας ανταλλάγματα.

Καλό τριήμερο(στους υπόλοιπους).

Edited by khar
Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα το σχολιασμό και ψήφισα. Πάει κι αυτός ο διαγωνισμός... :book:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω μάχες στις κριτικές...

 

Πάντως τώρα με τους πολλούς διαγωνισμούς παρατηρώ κάποια πράγματα.

Καταρχήν, το να γράφουμε συνέχεια διηγήματα με συγκεκριμένη ιδέα (ελάττωμα, βροχή κτλ), με μικρό όριο (3500) λέξεων, ενώ είναι βέλτιστο (γιατί πόσο να διαβάσει ο καημένος ο αναγνώστης), δημιουργεί κάποια προβλήματα.

Καταρχήν καθόμαστε και γράφουμε τα άπειρα μικρά διηγήματα και σκέφτομαι, πόσες ιδέες μπορούμε να εξαντλήσουμε σε 3500 λέξεις? Συνήθως όλοι μας λέμε ότι δεν χώρεσε η ιστορία και ορκιζόμαστε πως θα την επεκτείνουμε αργότερα. Άλλοι γράφουν 8000 λέξεις και μετά κόβουν (καλύτερη ιδέα, αν έχεις χρόνο).

 

Έπειτα αυτό που παρατηρώ είναι ότι πολλές ιστορίες μπαίνουν άγαρμπα στην εισαγωγή, πετώντας μας 10 ονόματα, 10 ειδικούς όρους και εξηγώντας αφαιρετικά τις ιδέες του διηγήματος. Όταν μιλάμε για sci fi ειδικά, στις πρώτες 500 λέξεις διαβάζεις σαν χαμένος μπας και καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.

 

Αυτό δεν το λέω για γκρίνια, απλά αναρωτιέμαι αν μαθαίνουμε στους εαυτούς μας κακές συνήθειες. Ειδικά όσον αφορά την αρχή του διηγήματος, το Α και το Ω σύμφωνα με έναν editor είναι να σε τραβάει και να μην σε μπερδεύει.

 

Δέχομαι φυσικά ότι ο διαγωνισμός σκοπό έχει να μας κάνει να γράψουμε, να προπονηθούμε κτλ, απλά food for thought.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ στα παραπάνω με Νόρθο.

Ειδικά σε αυτό που αναφέρει για τις κακές συνήθειες που μπορεί να αποκτούνται.

Δεν έχω βέβαια να προτείνω κάτι πάνω σε αυτό, αλλά τα ερωτήματα που έχει με απασχόλησαν και εμένα στο πλαίσιο των διαγωνισμών.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να θέλει κανείς να μάθει πώς πάει η ψηφοφορία. :D

Δύο ιστορίες έχουν ξεχωρίσει, αλλά πολύ λίγο, και είναι τρεις-τέσσερις που ακολουθούν κατά πόδας. Επειδή λείπουν ακόμα αρκετές ψήφοι, η εξέλιξη προβλέπεται συναρπαστική.

Παρόμοια είναι τα πράγματα και προς το τέλος.

Μέχρι το Σάββατο μπορείτε να ψηφίζετε, ακόμα και αν δεν έχετε συμμετάσχει.

 

Χμχμχ α να γεια σου. Αυτό αναρωτιόμουνα και γω. Εμείς οι άλλοι πρέπει να έχουμε κάνει κριτική σε όλες για να μπορούμε να ψηφίσουμε ή απλά ψηφίζουμε?

 

Ή μπορούμε να ψηφίσουμε μόνο σε όσες έχουμε κάνει κριτική? :(

 

Χελπ, μπερδευτηκα :(

Edited by Amandel
Link to comment
Share on other sites

Νταξ, είναι πολλές οι ιστορίες που χρειάζονται κι άλλες λέξεις, αλλά εγώ, με τον ελάχιστο χρόνο μου (και μην ακούσω τίποτα για το πώς βρίσκω καιρό να παίξω dragon age, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ! :Ρ), θα ξενυχτίσω για να καταφέρω να διαβάσω 14 ιστορίες 3.500 λέξεων κι ούτε που θέλω να σκεφτώ τι θα συνέβαινε αν ήταν μεγαλύτερες! Κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα συμμετείχα καν, μιας και δεν θα προλάβαινα με την καμία να τις διαβάσω και να ψηφίσω.

 

Προς το παρόν, έχω καταφέρει να διαβάσω (σχολιάσω, κατατάξω) τις μισές (έχω βρει ένα καλό κολπάκι πώς να τις κατατάσσω μία μία που διαβάζω για να μην πελαγώνω μετά) και μου μένουν άλλες τόσες τις οποίες θα έχω τελειώσει την Παρασκευή το βράδυ. Κώστα, ελπίζω να μην μου καεί το μόντεμ. :Ρ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού τέλειωσα κι εγώ με την ανάγνωση όλων των ιστοριών ας κάνω λίγα σχόλια μαζεμένα τώρα που έχω λίγο χρόνο. Αν φανώ κάπως αυστηρός, μην με αποπάρετε, ίσως φταίει ότι διάβασα κάπου 50 ιστορίες από το μεταπτυχιακό αυτές τις 3 βδομάδες (τώρα γίνεται η μεγάλη μάζωξη των ιστοριών από όλους τους συμφοιτητές και κλαίνε τα πληκτρολόγια)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα με τους ψηφοσχολιασμούς, πήρα τον πασατέμπο μου και περιμένω και γω τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..