Jump to content

22ος Διαγωνισμός Σύντομης Ιστορίας, Κατηγορία: ΕΦ, Θέμα: Σεξ


mman
 Share

Recommended Posts

Καλά, για το σχολιασμό δεν υπάρχει προθεσμία, μπορείς και μετά την ψηφοφορία να σχολιάσεις, [...]

Ναι, με την προϋπόθεση

α) Να μην το καθυστερήσεις πολύ μετά τον διαγωνισμό γιατί το πράγμα, ειδικά με τέτοιο θέμα, παγώνει

β) Να μην ξεχάσεις κανένα διήγημα

 

Θυμίζω ότι για πολλούς συγγραφείς τα σχόλια είναι σημαντικότερα από τη θέση που θα καταλάβουν στον διαγωνσιμό και η συμμετοχή τους σ' αυτόν είναι μια καλή ευκαιρία για να πάρουν για μια ιστορία τους σχόλια που δεν θα έπαιρναν εκτός διαγωνισμού.

Ας κάνουμε λοιπόν όλοι μια ηρωική προσπάθεια να προλάβουμε όσο μπορούμε περισσότερα σχόλια πριν τη λήξη της ψηφοφορίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 663
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    42

  • DinoHajiyorgi

    53

  • mman

    90

  • Eugenia Rose

    69

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλά, προλαβαίνεις και τις διαβάζεις και δεύτερη φορά, 20 ιστορίες, πριν λήξει η ψηφοφορία;

Εχμμ... Ναι, προλαβαίνω! Είναι κακό, γιατρέ μου; :tongue:

 

Σοβαρά τώρα, έχω ήδη διαβάσει από μία φορά την κάθε ιστορία, για να πάρω μια γενική εικόνα για όλες τις συμμετοχές. Με τη δεύτερη ανάγνωση, την πιο λεπτομερή, πάνε πακέτο τα σχόλια... Που θα έχουν τη μορφή:

 

Λάτρεψα:

Με το ζόρι άντεξα:

Ξεχώρισα:

Αν το διήγημα όριζα:

 

Το επισημαίνω για να μην γίνει καμιά παρεξήγηση! :)

Edited by Lady Nina
Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα, ένα κριτήριο για να καταλάβω εγώ αν μου άρεσε ένα διήγημα είναι να προσπαθώ να το φανταστώ δημοσιευμένο στο "9" (που ήταν από τις βασικότερες πηγές εφ για μένα επί χρόνια) και να φανταστώ αν θα σκεφτόμουν "τι βλακεία πήγαν κι έβαλαν πάλι" ή "φοβερό αυτό! θα το βγάλω φωτοτυπία να μην το ψάχνω κάθε φορά που θα θέλω να το ξαναδιαβάσω". Ή κάτι άλλο ενδιάμεσο, το πιάσατε το νόημα.

 

Πολλή βαρύτητα δεν του δίνεις αυτουνού; Δεν δημοσιεύονται πατάτες, δηλαδή; Εδώ κι εκδίδονται πατάτες, εδώ διαβάζεις βιβλία "μεγάλων" που σου φαίνονται πατάτες, στο 9 δεν μπορεί να δημοσιευθεί κάτι μέτριο; Δεν το ακυρώνω, προφανώς, αλλά να το έχεις σαν αυθεντία δεν ξέρω πόσο στέκει.

 

Η γνώμη μου για το "9" είναι ότι τρία στα τέσσερα διηγήματα που έβαζε δεν άξιζαν, τα διάβαζα και έλεγα "τι βλακεία πήγαν και έβαλαν πάλι", όπως γράφω και από πάνω, μικρέ και βιαστικέ ξανθούλη. Από πού βγάζεις το συμπέρασμα ότι το θεωρώ αυθεντία;

Με κάνεις και βγαίνω off topic...

Link to comment
Share on other sites

 

Ας κάνουμε λοιπόν όλοι μια ηρωική προσπάθεια να προλάβουμε όσο μπορούμε περισσότερα σχόλια πριν τη λήξη της ψηφοφορίας.

 

Θα την κάνουμε, θα την κάνουμε. Θα είμαστε καλά παιδιά! :rolleyes:

Ηρωικώς προσπαθούμε να εκπληρώσουμε τις σεξουαλικές τις διαγωνιστικές μας υποχρεώσεις. :sweatdrop:

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα, ένα κριτήριο για να καταλάβω εγώ αν μου άρεσε ένα διήγημα είναι να προσπαθώ να το φανταστώ δημοσιευμένο στο "9" (που ήταν από τις βασικότερες πηγές εφ για μένα επί χρόνια) και να φανταστώ αν θα σκεφτόμουν "τι βλακεία πήγαν κι έβαλαν πάλι" ή "φοβερό αυτό! θα το βγάλω φωτοτυπία να μην το ψάχνω κάθε φορά που θα θέλω να το ξαναδιαβάσω". Ή κάτι άλλο ενδιάμεσο, το πιάσατε το νόημα.

 

Πολλή βαρύτητα δεν του δίνεις αυτουνού; Δεν δημοσιεύονται πατάτες, δηλαδή; Εδώ κι εκδίδονται πατάτες, εδώ διαβάζεις βιβλία "μεγάλων" που σου φαίνονται πατάτες, στο 9 δεν μπορεί να δημοσιευθεί κάτι μέτριο; Δεν το ακυρώνω, προφανώς, αλλά να το έχεις σαν αυθεντία δεν ξέρω πόσο στέκει.

 

Η γνώμη μου για το "9" είναι ότι τρία στα τέσσερα διηγήματα που έβαζε δεν άξιζαν, τα διάβαζα και έλεγα "τι βλακεία πήγαν και έβαλαν πάλι", όπως γράφω και από πάνω, μικρέ και βιαστικέ ξανθούλη. Από πού βγάζεις το συμπέρασμα ότι το θεωρώ αυθεντία;

Με κάνεις και βγαίνω off topic...

 

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου: για ποιο λόγο να βάζεις ως μέτρο σύγκρισης κάτι το οποίο δημοσιεύει βλακείες; Τέλος πάντων, δεν είναι τίποτα σημαντικό, ας μην επεκταθούμε και συνεχίσουμε τα σπαμάρισμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τα άλλα, ένα κριτήριο για να καταλάβω εγώ αν μου άρεσε ένα διήγημα είναι να προσπαθώ να το φανταστώ δημοσιευμένο στο "9" (που ήταν από τις βασικότερες πηγές εφ για μένα επί χρόνια) και να φανταστώ αν θα σκεφτόμουν "τι βλακεία πήγαν κι έβαλαν πάλι" ή "φοβερό αυτό! θα το βγάλω φωτοτυπία να μην το ψάχνω κάθε φορά που θα θέλω να το ξαναδιαβάσω". Ή κάτι άλλο ενδιάμεσο, το πιάσατε το νόημα.

 

Πολλή βαρύτητα δεν του δίνεις αυτουνού; Δεν δημοσιεύονται πατάτες, δηλαδή; Εδώ κι εκδίδονται πατάτες, εδώ διαβάζεις βιβλία "μεγάλων" που σου φαίνονται πατάτες, στο 9 δεν μπορεί να δημοσιευθεί κάτι μέτριο; Δεν το ακυρώνω, προφανώς, αλλά να το έχεις σαν αυθεντία δεν ξέρω πόσο στέκει.

 

Η γνώμη μου για το "9" είναι ότι τρία στα τέσσερα διηγήματα που έβαζε δεν άξιζαν, τα διάβαζα και έλεγα "τι βλακεία πήγαν και έβαλαν πάλι", όπως γράφω και από πάνω, μικρέ και βιαστικέ ξανθούλη. Από πού βγάζεις το συμπέρασμα ότι το θεωρώ αυθεντία;

Με κάνεις και βγαίνω off topic...

 

Συγγνώμη, αλλά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου: για ποιο λόγο να βάζεις ως μέτρο σύγκρισης κάτι το οποίο δημοσιεύει βλακείες; Τέλος πάντων, δεν είναι τίποτα σημαντικό, ας μην επεκταθούμε και συνεχίσουμε τα σπαμάρισμα.

 

 

 

 

 

Ναι, όντως. Το 9 ψόφησε άλλωστε και κλωτσήσαμε το πτώμα του στο σχετικό thread. Πίσω στο σεξ όλοι παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα γενικώς τη δημοσίευση, όχι ειδικά στο "9". Απλώς μόνο αυτό δημοσίευε εφ. Βάζω σαν κριτήριο το πώς θα μου φαινόταν ένα διήγημα αν το έβλεπα δημοσιευμένο - αν θα σκεφτόμουν "κακώς το βάλανε" ή "ωραίο". Ok, no more spam...

Link to comment
Share on other sites

Από χθες έχω τελειώσει το διάβασμα και το σχολιασμό και πρέπει να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. Η αρχική μου εντύπωση ενισχύθηκε: Το επίπεδο των διηγημάτων είναι πολύ καλύτερο από ό,τι περίμενα :thmbup: και, όσοι από σας με ξέρετε λίγο περισσότερο, γνωρίζετε τόσο ότι δεν το λέω αυτό επειδή είναι ο "δικός" μου διαγωνισμός, όσο και ότι το τελευταίο πράγμα που χαρίζω στις λογοτεχνικές αξιολογήσεις μου είναι κάστανα.

Απο χθες αντιμετωπίζω και ένα ιδιαίτερα ευχάριστο δίλημμα για την πρώτη θέση, που είναι και ο λόγος που δεν έχω ψηφίσει ακόμα. Δεν είμαι συχνά "υποχρεωμένος" να διαβάσω διηγήματα δεύτερη φορά επειδή μου άρεσαν τόσο:worshippy: . Πάω να παίξω λίγο ακόμα, :book: αλλά είπα πρώτα να ευχαριστήσω όλους τους συγγραφείς που πήραν μέρος. Ήθελα να το κάνω τώρα και όχι μόνο στο τέλος για να γίνει σαφές ότι δεν είναι καθόλου τυπικό.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εμ είπαμε το λέει και πιο πάνω εχουμε ακόμη μια βδομάδα σωστά? Το άλλο σκ όχι αυτο. Γιατι είμαι και εγώ σε διλήμμμμματα με πολλά μ. Μην κάνω καμια βλακεία και τελικά δεν ψηφίσω...:dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Εμ είπαμε το λέει και πιο πάνω εχουμε ακόμη μια βδομάδα σωστά? Το άλλο σκ όχι αυτο. Γιατι είμαι και εγώ σε διλήμμμμματα με πολλά μ. Μην κάνω καμια βλακεία και τελικά δεν ψηφίσω...:dazzled:

Ναι, μέχρι το άλλο σουκού ψηφίζουμε! Μην ανησυχείς! :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, γιατί γράψατε τόσο ωραίες ιστορίες;! :lol:

Διάβασα, έκανα μια αρχική κατάταξη καθ' οδόν, σχολίασα, έχω και τις σημειώσεις μου, αλλά τώρα ζορίζομαι πολύ να ψηφίσω.

Και μάλιστα, δεν ζορίζομαι στις πρώτες θέσεις, αλλά από το 10 και κάτω.

Για κανένα διήγημα δεν μπορώ να βάλω το χέρι στην καρδιά και να πω ότι είναι για το τέλος ή για κάπου εκεί κοντά.

 

Μάιστα. Άρα, για να είμαι δίκαιη, αυτό σημαίνει ξαναδιάβασμα. (Άντε να δούμε πότε θα φάνε οι αθώοι παρευρισκόμενοι στο σπίτι κανένα φαγάκι της προκοπής. Άντε να δούμε πότε θα καταπιαστώ και με το σιδέρωμα, που έχουν γίνει τα ρούχα σαν το Olympus Mons μέσα στο σαλόνι μου :tease:)

Link to comment
Share on other sites

Τέλειωσα με τα σχόλια, τώρα μένει η κατάταξη. Για το νούμερο 1 είμαι βέβαιος, για τα 2-3-4-5 έχω τις επιλογές μου και κάπως θα καταφέρω να τις βάλω σε σειρά, αλλά πιο κάτω το χάος.

Link to comment
Share on other sites

11. Η ψήφος σας πρέπει να σταλεί εντός προθεσμίας ταυτόχρονα με pm σ’ εμένα με κοινοποίηση σε moderator που θα ανακοινωθεί έγκαιρα.[...]

 

Ψάχνω υπομονετικά στις 22 σελίδες του thread. Κάπου λέει για τον μυστηριώδη moderator είμαι σίγουρος... Μήπως ο Nihilio;

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα κι εγώ... Αναμένουμε ανατριχιαστικά hint από το διοργανωτή για την πορεία της κατάταξης.

Edited by aScannerDarkly
Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε ανατριχιαστικά hint από το διοργανωτή για την πορεία της κατάταξης.

Να και κάτι εύκολο! Είναι τόσοι λίγοι ακόμα αυτοί που έχουν ψηφίσει, που στρογγυλοκάθονται αμέριμνοι στον πάτο της τρέχουσας βαθμολογίας.:D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις λάβαμε το πρώτο λαθάκι σε ψήφο (είχε γραφτεί δύο φορές ένας συγγραφέας ενώ είχε ξεχαστεί ένας άλλος -τυπικό) παρακαλώ, πριν μας στείλετε την κατάταξή σας ελέγξτε προσεκτικά τα εξής:

1) Ότι συμπεριλαμβάνονται και οι 21 συγγραφείς.

2) Ότι τα ονόματα των συγγραφέων είναι σωστα αντιστοιχισμένα με αυτά των διηγημάτων.

3) Ότι δεν έχετε στείλει λίστα μεγαλύτερη (ή μικρότερη) από 21 ονόματα.

4) (Μόνο για τους συγγραφείς) Ότι έχετε βάλει τον εαυτό σας τελευταίο.

 

Τέλος, παρακαλούμε θερμά, μην αφήσετε την ψήφο σας για την τελευταία στιγμή. Αν σταλεί κάποιο τέτοιο λάθος τότε, δεν θα έχουμε τον χρόνο να το διορθώσουμε όπως τώρα, και θα μπλέξουμε.

 

Μιλ μεγσί.

 

Προς Lady Nina: Μετά από μεγάλη περίσκεψη, η διοργάνωση αποφάσισε να μην αλλάξει το θέμα του διαγωνισμού από "ΣΕΞ" σε "ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ"... :D

 

Edit: Κάτι ψιλομαυροδαφνοτυπογραφοδιορθωσούλες...

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

[...] το πρώτο λαθάκι σε ψήφο (είχε γραφτεί δύο φορές ένας συγγραφέας ενώ είχε ξεχαστεί ένας άλλος -τυπικό)[...]

 

Το διπλό όνομα ήταν το πρώτο και το τελευταίο; laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

[...] το πρώτο λαθάκι σε ψήφο (είχε γραφτεί δύο φορές ένας συγγραφέας ενώ είχε ξεχαστεί ένας άλλος -τυπικό)[...]

 

Το διπλό όνομα ήταν το πρώτο και το τελευταίο; laugh.gif

 

laugh.giflaugh.gif

Αυτό θα πει ΄΄και την πίττα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο΄΄!laugh.gif

Link to comment
Share on other sites

[...] το πρώτο λαθάκι σε ψήφο (είχε γραφτεί δύο φορές ένας συγγραφέας ενώ είχε ξεχαστεί ένας άλλος -τυπικό)[...]

 

Το διπλό όνομα ήταν το πρώτο και το τελευταίο; :lol:

 

Έ, όχι, αυτό δεν θα ήταν "λαθάκι". Για την ιστορία, ήταν για τις θέσεις 6 και 19 και έχει ήδη διορθωθεί.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ψήφισα κι εγώ.

Άντε, καλό διάβασμα στους υπόλοιπους και καλό κουράγιο στους καταμετρητές.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 7 ψήφους, πέντε ιστορίες φαίνεται να ξεχωρίζουν κάπως στην κορυφή και έξι στην ουρά. Αλλά, φυσικά, είναι πάρα πολύ νωρίς. Όλα μπορεί ν' ανατραπούν.

 

Edit λόγω wordsmith αποκάτ'.

Edited by mman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..